VUSAPL
OEKO TEX
OEKO-TEX LEATHER STANDARD
Gintex 50 rokov

2013 Nebezpečný textil nekúpite len u Vietnamca, ale aj v značkovom obchode!

Nebezpečný textil nekúpite len u Vietnamca, ale aj v značkovom obchode!

Textil a odevy nepatria v Európskej únii do regulovanej sféry a dnes sa tak na našom trhu prioritne kontrolujú komodity, na ktoré sú vydané európske smernice. Z oblečenia sú to len ochranné odevy, ktoré používajú napríklad požiarnici či zvárači. Textil, ktorý všetci bežne nosíme, ako spodná bielizeň, ponožky, tričká, košele či nohavice, tam nespadá. Dokonca aj detské oblečenie regulácie EÚ obchádzajú.

Kontrolu bezpečnosti odevov na Slovensku zabezpečuje Výskumný ústav textilnej chémie (VÚTCH) - CHEMITEX, spol. s r.o. v Žiline. Naši pracovníci pri skúšaní vzoriek z trhu našli neraz niekoľkonásobne prekročené povolené limity chemických škodlivých látok, ako sú kovy (napr. chróm, meď, kobalt, nikel a iné), rôzne organické zlúčeniny (napr. karcinogénne arylamíny a ftaláty, ktoré poškodzujú enodokrinný systém najmä u detí), ako i rôzne konzervačné látky (napr. formaldehyd). Medzi najrizikovejšie oblečenie patrí najmä spodná bielizeň, ktorá sa priamo dotýka našej pokožky.

Zárukou bezpečnosti sú odevné a textilné výrobky, označené bielou kvetinou, ktorá je symbolom medzinárodnej Asociácie OEKO-TEX.

logo-oko-tex.jpg

OEKO-TEX STANDARD 100 je všeobecný, medzinárodne akceptovaný jednotný systém skúšania a certifikácie textilných surovín, poloproduktov a konečných výrobkov vo všetkých stupňoch výroby, ktorý zabezpečuje, aby výrobky neobsahoali škodlivé látky. VÚTCH-CHEMITEX, spol. s r.o., Žilina je kooptovaným členom tejto Asociácie pre výskum a skúšanie v oblasti textilnej ekológie, ktorý vykonáva skúšky textilných a odevných výrobkov v rámci certifikácie OEKO-TEX.

Celý článok venovaný tejto problematike, ktorý bol zverejnený 22. 2. 2013 v časopise Plus 7 dní, si môžete prečítať po kliknutí na obrázok.

obrazok.jpg

Autor: Balogová

Vytlačiť stránku