Prázdny
Prázdny

Výskum inteligentných textílií

Prázdny
Prázdny

Výskum v oblasti inteligentných textílií a odevov je zameraný na inováciu a rozšírenie sortimentu inteligentných textilných štruktúr založených na bezdrôtovom monitorovaní a prenose vitálnych funkcií človeka v reálnom čase. Jedná sa o výskum v oblasti špeciálnych elektricky vodivých textílií, biomedicínskych textilných senzorov a elektród, bezdrôtovej a mobilnej komunikácie spojenej s telemedicínou.

Prázdny

Výskum zameriavame na:

  • prípravu elektricky vodivých priadzí a šijacích nití na báze špeciálnych elektricky vodivých vlákien (kovové, pokovované) technológiou zosúkavania na multifunkčnom zosúkavacom zariadení DirecTwist 2B
  • aplikáciu elektricky vodivých priadzí do sortimentu plošných textílií
  • prípravu pasívnych textilných senzorov a aktívnych elektród so zabudovanou mikroelektronikou, ako indikátorov elektrických signálov generovaných telom človeka, určených na snímanie vitálnych funkcií človeka, ako napr. aktivita srdca (EKG), telesná teplota, snímanie polohy pacienta a pod.
  • konštrukciu dátových a napájacích vodičov určených na prepojenie textilných elektród s riadiacou a komunikačnou jednotkou
Prázdny

Technológia
Multifunkčné zosúkavacie zariadenie Direct Twist 2B

Automatické multifunkčné zosúkavacie zariadenie s 2 samostatnými zosúkavacími hlavami, s programovateľným nastavením, je určené na zosúkavanie a ovíjanie strižových priadzí a nekonečných vlákien, vrátane elastanu, do jednej zmesnej priadze.

Technológia sa používa na prípravu elektricky vodivých zmesných priadzí a šijacích nití s podielom špeciálnych ultratenkých kovových, resp. pokovovaných vlákien, ktoré sa využívajú na prípravu elektricky vodivých textílií. Textilné senzory a elektródy pripravené z elektricky vodivých textílií, zabudované do konštrukcie odevu, resp. výrobku (napr. matracového toppera), sú funkčným prvkom integrovaného snímacieho systému, určeného na monitorovanie biomedicínskych údajov človeka (napr. EKG, tep, telesná teplota a pod.) v reálnom čase.